Przyszłość fotografii – prezentujemy najważniejsze trendy w branży!

Aparaty odczytujące emocje fotografa, urządzenia pozwalające na ciągłe rejestrowanie obrazów bez angażowania użytkownika i zdjęcia stymulujące węch, słuch i dotyk to główne rozwiązania, które w nadchodzących latach mogą zrewolucjonizować branżę fotograficzną. Takie wnioski płyną z raportu „Przyszłość fotografowania” przygotowanego przez Future Laboratory na zlecenie firmy Nikon.

Najnowsze trendy technologiczne to aspekt, który interesuje zarówno profesjonalistów, jak i amatorów fotografii. Firma Future Laboratory przygotowała raport analizujący sposoby rejestrowania, udostępniania i wykorzystywania obrazów, które będą stosowane przez użytkowników w nadchodzących dziesięcioleciach. Został on opracowany w oparciu o rozmowy z wieloma ekspertami – wykładowcami, naukowcami, autorami opracowań i analitykami, a także z najważniejszymi pracownikami w działach strategii globalnych oraz rozwoju firmy Nikon.

Raport w pełnej wersji można pobrać ze strony: http://issuu.com/nikonpolska/docs/nik100_future_of_imaging_pl_32dfc1605effc7/0.

Najważniejsze trendy przyszłości:

1. Aparaty kontekstowe
Rozwiązania technologiczne nowej generacji pozwolą w przyszłości na odczytanie przez aparat atmosfery panującej w chwili wykonania zdjęcia – oświetlenia, dźwięków, temperatury itd. – oraz zestawienie jej z wewnętrznymi przeżyciami fotografa. Poprzez opracowanie zaawansowanych matryc światłoczułych „aparaty kontekstowe” będą dostosowywały się do fotografowanej sytuacji, wzmacniając niektóre barwy oraz korygując odcienie, ekspozycję i poziom kontrastu w celu utrwalenia oraz uwypuklenia na obrazie emocji zgodnie z zamierzeniem fotografa. Sprawi to, że aparaty będą pomagać w oddawaniu emocji osoby wykonującej zdjęcia.

2. Fotografowanie angażujące wszystkie zmysły
Fotografowanie będzie ewoluować poza warstwę wizualną i zacznie w pełni angażować wiele zmysłów jednocześnie. Przeglądając zdjęcia będziemy mogli na przykład usłyszeć dźwięki towarzyszące fotografowanym obiektom lub poczuć z jakiego materiału są one wykonane. Zapach emitowany przez aparat pozwoli na uwzględnienie i przekazanie dodatkowych wrażeń. Na końcu natomiast uzyskamy porady, co zrobić, aby w możliwie największym stopniu stać się częścią chwili utrwalonej na zdjęciu i poczuć związane z nią emocje.

3. Rejestrowanie na bieżąco
Wkrótce nadejdzie nowa era autoekspresji, w której ludzie – za pomocą obrazów – będą jeszcze częściej upubliczniać swoje prywatne chwile. Już dziś pojawia się zapotrzebowanie na rozwiązania umożliwiające automatyczne wykonywanie dużej ilości zdjęć, a w przyszłości dostępne będą lekkie urządzenia o niewielkich rozmiarach, rejestrujące otoczenie na bieżąco, dzięki czemu najważniejsze momenty życia zostaną uchwycone bez angażowania osoby wykonującej zdjęcia.

4. Kojąca moc obrazu
W kolejnym dziesięcioleciu pojawi się zapotrzebowanie na rozwiązania stymulujące wizualnie, pozwalające się odprężyć i zapewniające poczucie bezpieczeństwa. Interakcja z obrazami pozwoli na zrelaksowanie się i uzupełnienie energii potrzebnej do sprostania wyzwaniom codzienności. Pojawią się możliwości wykorzystania tego rodzaju technologii wizualnych m.in. w opiece zdrowotnej, np. w celu uśmierzania bólu u pacjentów. Korzystny wpływ obrazów na nasze samopoczucie będzie powszechnie wykorzystywany w domu i w pracy.

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Zamknij