PRAWO I SZTUKA – 12 historii pisanych przez prawo a namalowanych przez sztukę

Nikon Polska wydała właśnie ilustrowany przewodnik po zagadnieniach związanych z prawami autorskimi. Publikacja w formie nowatorskiego komiksu PRAWO I SZTUKA została opracowana we współpracy ze studentami prawa UW i studentami ASP w ramach projektu „Twoje zdjęcie. Twoje prawo”. To efekt wieloletnich obserwacji firmy pracy fotografów i artystów oraz trudności, jakie napotykają w swojej codziennej praktyce. Komiks został udostępniony bezpłatnie w wersji elektronicznej m. in. na Google Play, Issuu i iTunes.

Język prawniczy jest hermetycznym slangiem, który rozumieją na ogół tylko prawnicy, a samo prawo w Polsce jest postrzegane jako „nudne, trudne i mało lubiane”. Nikon Polska ze względu na współpracę z fotografami, agencjami i wydawnictwami zajmuje miejsce między obowiązującym prawem, a właśnie tą sferą praktycznego wykorzystania utworów. Stąd zrodziła się inicjatywa stworzenia prostego narzędzia, które zilustruje ten zawiły język prawniczy” tłumaczy Wiktor Sobolewski pomysłodawca i kierownik projektu „Twoje zdjęcie. Twoje prawo”.

Komiksowa forma przewodnika po prawach autorskich ma szansę dotrzeć również do młodych ludzi, uczniów i studentów, dla których język prawniczy może być jeszcze bardziej niezrozumiały. PRAWO I SZTUKA łączy bowiem dwa światy: wyspecjalizowaną tematykę własności intelektualnej i artystyczną twórczość.

PRAWO I SZTUKA składa się z 12 scenariuszy sytuacji, każda oparta na innym aspekcie prawa autorskiego. Do każdej z nich studenci ASP, puszczając wodze fantazji, namalowali 12 komiksowych historii. Publikacja definiuje i wyjaśnia elementarne pojęcia utworów fotograficznych i porusza m.in. problematykę praw majątkowych i osobistych, licencji w Internecie, czy prawa do wykorzystania wizerunku.

Publikacje komiksu można znaleźć na:

Organizatorem projektu jest Nikon Polska.

Więcej informacji na temat projektu PRAWO I SZTUKA dostępnych jest na stronie:www.fotoprawo.pl

 

Zamknij