Cristina Del Middel

Obraz wart więcej niż 1000 słów – prezentujemy najsłynniejsze baśnie za pomocą zdjęć!

Przedstawiamy Wam wyniki projektu „Obraz wart więcej niż 1000 słów”, którego celem jest ukazanie najsłynniejszych baśni poprzez serię 4 zdjęć wykonanych aparatem Nikon D5500. W ramach projektu #PicWorth1000Words troje fotografów z Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Włoch zaprezentowało opowieści o Małej Syrence, Królewnie Śnieżce i Czerwonym Kapturku.

Pierwszą osobą, która podjęła to wyzwanie, była Cristina de Middel. Jej upodobanie do łączenia faktów z fikcją uwidoczniło się już wcześniej, kiedy to postanowiła opracować autorskie portrety nadawców niechcianych wiadomości mailowych. W swojej współczesnej adaptacji baśni Hansa Christiana Andersena pt. „Mała Syrenka” Middel przenosi akcję wydarzeń do Meksyku, gdzie fotografka przyglądała się lokalnym tradycjom związanym z dorastaniem dziewcząt z arystokratycznych rodzin.

Chciałam pokazać, że można robić ambitne zdjęcia bez ogromnych nakładów finansowych, jeśli znajdzie się prosty, a zarazem niezwykle wymowny temat. Kiedy zobaczyłam na własne oczy te fascynujące meksykańskie obrzędy przejścia, od razu skojarzyły mi się z Małą Syrenką klasyczną opowieścią o dojrzewaniu – mówi de Middel.

Inne spojrzenie na tradycyjne baśnie proponuje Dan Bannino, fotograf z Włoch. Zdobył on uznanie na arenie międzynarodowej dzięki swojemu przedstawieniu diet znanych osób w stylu malarstwa dawnych mistrzów. To właśnie XV-wieczne malarstwo było dla niego inspiracją przy tworzeniu nowej adaptacji historii o Królewnie Śnieżce braci Grimm z 1812 r.

Prostota i niewinność emanujące z tej historii sprawiają, że nie traci ona swojego znaczenia, podobnie jak klasyczne dzieła sztuki nabierają nowego znaczenia z każdym nowym pokoleniem jej odbiorców. Mam nadzieję, że ten projekt zachęci utalentowanych, kreatywnych artystów do poszukiwania świeżego spojrzenia na sztukę i jej interpretacji na swój własny sposób. Jeszcze nigdy nie było to tak proste, a wszystko dzięki fotografii cyfrowej – mówi Bannino.

Sandro Giordano, trzeci z wytypowanych fotografów oferuje śmiałe spojrzenie na Czerwonego Kapturka, który, w nowej wersji baśni przedstawionej przez fotografa, zmaga się z presją i ograniczeniami współczesnego świata.

Niesamowite zdjęcia są inspiracją do dyskusji i zmuszają do myślenia. Przez pokazanie znanej historii z nowej perspektywy z wykorzystaniem mocnych obrazów możemy zdać sobie sprawę z potęgi naszej wyobraźni – wyjaśnia Giordano.

Serie czterozdjęciowych opowieści przedstawiających nowe wersje baśni są dostępne na stronie http://www.nikonlife.eu/events/1000-words. Każda seria zdjęć pokazuje wybraną baśń z nowej perspektywy. Zdjęcia zostały wykonane aparatem Nikon D5500, wyposażonym w dotykowy ekran o zmiennym kącie nachylenia. Dodatkowe dyskusje prowadzone są w serwisie Twitter z użyciem hashtagu #PicWorth1000Words oraz na profilach Nikon w serwisie Facebook.

Obecnie coraz więcej osób odnajduje przyjemność w fotografii, głównie dzięki rozwojowi najnowszych technologii. Mamy nadzieję, że zainspirujemy tych, którzy chcą zagłębić się w tę dziedzinę, aby jeszcze lepiej wykorzystywać obraz do opowiadania swoich historii. Ten „fantastyczny” projekt, w ramach którego artyści pokazują krok po kroku, jak maksymalnie wykorzystać możliwości aparatów, takich jak Nikon D5500, na pewno się do tego przyczyni – mówi Jordi Brinkman, Product Manager firmy Nikon w Europie.

 

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Zamknij