Nikon Cup Gdańsk – 28 sierpnia 2016

Finałowy, ostatni z dziewięciu rozegranych w tym sezonie Turniejów plażowych z cyklu Nikon Cup Gdańsk 2016 r. był doskonałym podsumowaniem całego cyklu. Piękna słoneczna pogoda z jednej strony sprzyjała zawodom, a z drugiej wzbudzała smutek, iż wakacje chylą się ku końcowi. Do Turnieju przystąpiło łącznie 25 zespołów, 17 w kategorii Open oraz 8 w kategorii Młodzieżowej.

DSC_1387 (Copy)

Liderzy klasyfikacji Turnieju Młodzieżowego stawili się w komplecie na ostatnie zawody, bowiem nie było jeszcze wiadomo, kto okaże się najlepszy w przekroju całego cyklu Turniejów, zwłaszcza że aż sześciu zawodników miało szansę na uzyskanie pierwszej lokaty. Powyższa kwestia rozstrzygnęła się jednak po niezwykle trudnym pojedynku ćwierćfinałowym, w którym Ptaszyński/Jędrzejczyk na przewagi (broniąc 3 piłki meczowe) pokonali Kniecia/Durnakowskiego. Ci pierwsi zmierzyli się w finale z zespołem Mikołajewski/Głowacki. Niemniej jednak wypracowana na początku spotkania siedmiopunktowa przewaga została w toku meczu zniwelowana i po niezwykle nerwowej końcówce, dotknięcie siatki przez Marcina Jędrzejczyka, dało zwycięstwo parze Mikołajewski/Głowacki 23:21. W meczu o trzecie miejsce rywalizowali Knieć/Durnakowski oraz Falkiewicz/Kryger. Pojedynek zakończył się zwycięstem tych pierwszych w stosunku 21:15. Doskonałą postawę w Turnieju zaprezentowali Pijagin/Pruszkowski, którzy choć niesieni brawurowym dopingiem żeńskiej części publiczności, musieli jednak w ćwierćfinale uznać wyższość zdobywców trzeciego miejsca.

1. Piotr Mikołajewski/Mikołaj Głowacki
2. Maciej Ptaszyński/Marcin Jędrzejczyk
3. Bartłomiej Knieć/Kamil Durnakowski
4. Tomasz Kryger/Jacek Falkiewicz

W zawodach wzięli także udział zwycięzcy poprzednich czterech Turniejów Open, tj. Ilewicz/Wołoszuk. W finale zmierzyli się oni z niezwykle już zmęczonymi Sulimą/Białeckim, których droga do tego etapu rozgrywek była niezwykle trudna i męcząca, dlatego też pewne zwycięstwo Ilewicza/Wołoszuka 21:14 nie mogło dziwić. Pierwszy raz w historii Turnieju mecz o trzecie miejsce nie odbył się, bowiem pochodzący z Tczewa duet Brange/Zbrzeźny z uwagi na silne zmęczenie skreczował, a z trzeciej lokaty mogli cieszyć się zawodnicy z Olszyna – Loba/Tyszka. Z ostatnim Turniejem Open wiąże się także powrót zespołu Szlejter/Wrzosek, którzy jeszcze dwa sezony temu często znajdowali się na podium Turnieju. Swojego rodzaju refleksji wymaga udział w Turnieju Open Krzysztofa Hajbowicza, wielokrotnego mistrza Polski w siatkówce plażowej i zawodnika wielu klubów Profesjonalnej Ligi Piłki Siatkowej, który tym razem zdecydował się wystąpić wraz ze swoim synem Dawidem Hajbowiczem. Świadczy to o rozpoczęciu zmiany pokoleniowej i budowaniu formy młodych zawodników, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z siatkówką plażową, w oparciu o wiedzę i doświadczenie tych, którzy w tej dyscyplinie odnosili sukcesy.

1. Piotr Ilewicz/Tomasz Wołoszuk
2. Jakub Sulima/Adrian Białecki
3. Piotr Loba/Patryk Tyszka
4. Mikołaj Brange/Krzysztof Zbrzeźny

Podsumowując, od 3 lipca 2016 r. do 28 sierpnia 2016 r. rozegrano 9 Turniejów z cyklu Nikon Cup Gdańsk 2016, w których udział wzięła łącznie bardzo wysoka liczba 298 zespołów, pogrupowanych w trzy kategorie, tj. Turniej Młodzieżowy (rywalizacja zawodników z rocznika 1998 i młodszych), Turniej Open Żeński oraz Turniej Open Męski, co daje średnią arytmetyczną ok. 33 zespołów na jedne zawody. Podobnie jak co roku został zatem pobity rekord frekwencji, zaś szczegółowe dane odnośnie liczby zawodniczek i zawodników występujących w Turnieju obrazuje poniższa tabela:

Screenshot_1
Ze 198 zespołów, które wzięły udział w Turnieju Open najlepsi okazali się Piotr Ilewicz oraz Tomasz Wołoszuk, którzy wygrali aż 5 na 9 Turniejów, dwa razy zajęli 2. miejsce i 1 raz zakończyli zawody na 3. pozycji, zdobywając po 32 punkty w klasyfikacji generalnej. Już w dniu 21 sierpnia 2016 r. zapewnili sobie 1. miejsce w końcowym rozliczeniu, pomimo że punkty za poszczególne lokaty w finałowym Turnieju liczyły się podwójnie. Zaraz za nimi uplasował się Jakub Sulima z dorobkiem 20 punktów, Marek Rogiński – 15 punktów, Adrian Białecki – 15 punktów, Mateusz Zięba – 11 punktów oraz Jan Krasiński – 10 punktów. Należy nadmienić, iż w klasyfikacji Turnieju Open znalazło się 31 duetów, zaś punktacja była przyznawana w następujący sposób: 4 pkt za 1. miejsce, 3 pkt za 2 miejsce, 2 pkt za 3 miejsce oraz 1 pkt za 4 miejsce. Tak wysoka liczba drużyn w tabeli końcowej świadczy o znacznym wyrównaniu poziomu zawodów, gdzie mówiąc w uproszczeniu każdy mógł wygrać z każdym.

DSC_1313 (Copy)

Natomiast z 71 drużyn, które rywalizowały w Turnieju Młodzieżowym w klasyfikacji generalnej zwyciężyli Maciej Ptaszyński (26 pkt) oraz Marcin Jędrzejczyk (25 pkt). Praktycznie do ostatniej chwili, aż pięciu zawodników, tj. Maciej Ptaszyński, Marcin Jędrzejczyk, Bartłomiej Knieć, Kamil Durnakowski oraz Tomasz Kryger, miało szansę na triumf w końcowym zestawieniu, jednakże pojedynki ćwierćfinałowe rozstrzygnęły wszelkie wątpliwości, tym samym wyłaniając zwycięzców. W klasyfikacji generalnej Turnieju Młodzieżowego znalazło się aż 28 zawodników, w tym dwie siatkarki Magdalena Orlicka oraz Agnieszka Rychter.

DSC_1280 (Copy)

W trakcie cyklu rozegrano także dwa Turnieje, które zostały zadedykowane wyłącznie dla Pań. W dniu 24 lipca 2016 r. w zawodach triumfowały Aleksandra Stępień i Agata Trybuła, natomiast 14 sierpnia 2016 r. zwycięzyły Justyna Tylutki oraz Aleksandra Zdon. Na podium w obu edycjach Turnieju Żeńskiego stanęła Dorota Truskowska, która w lipcu zdobyła drugie miejsce, grając w parze z Paulą Zalewską, natomiast w sierpniu wraz z Natalią Brzostek zajęły 3. lokatę. W sumie do Turnieju Żeńskiego zgłosiło się łącznie 29 zespołów, a na plaży można było zobaczyć popisy siatkarek, które na co dzień odnoszą sukcesy zarówno w otwartych mistrzostwach Polski (Justyna Tylutki, Aleksandra Chyła, Karolina Kirchenstein), a także w akademickich mistrzostwach Polski (Małgorzata Piątkowska, Michalina Szupieńko) oraz zawodach kategorii młodzieżowych (Aleksandra Stępień, Agata Trybuła, Agata Chyła, Paulina Berlińska).

DSC_1560 (Copy)

fot. Przemysław Rezmer

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Zamknij